Czym się różni pilates od jogi?

Czasami wybierając formę ruchu nie zastanawiamy co nazwa kryje w sobie. Zarówno pilates jak i joga ma swoje odmiany.

Wybierając formę ruchu sprawdź, czego potrzebuje Twoje ciało – czyli czego potrzebujesz wchodząc na matę.

Metoda Pilates dzieli się na Mat 1/2/3. Zachowując kolejność metody mamy pewność, że wchodząc w bardziej wymagające ćwiczenia nasze ciało będzie przygotowane na taki wysiłek.  Obie formy są z rodziny Body&Mind. Praktyka ma wspierać uważność i koncentracje. 

Jedną z ważnych elementów treningu pilates jest ustawienie miednicy i zadbanie o aktywację i rozluźnienie dna miednicy MDM.

W pilatesie dominują pozycje niskie czyli w podporach, leżeniu. W jodze jest więcej pozycji wysokich- ASAN. 

Pilates może być prowadzony w nurcie klasycznego repertuaru J.Pilatesa lub współczesnym trzymając się zasad tej metody. Pilates to trening rozwijający siłę i mobilność stawów, dbający o zachowanie granic i wchodzenie w pozycje naturalne dla układu ruchu człowieka.

W jogowych asanach występują pozycje stania na głowie, wygięć do mostka, zakładania nogi na głowę. Takich elementów nie znajdziecie w metodzie Pilates.

Czym jeszcze się różni pilates od jogi? Pilates można ćwiczyć na macie, z użyciem małego sprzętu: foa, magic ring lub z dużym sprzętem.

Pilates jest skoncentrowany na stabilizacji, pracy na wzmocnieniu core, wydłużeniu i uelastycznieniu mięśni zachowując płynność ruchu.

Zarówno joga jak i pilates jest uważana za bezpieczne formy treningu dla każdego. Są świetnym uzupełnieniem dla innych sportów.

Pilates częściej wybierają osoby po kontuzjach, z wadami postawy czy po operacjach kręgosłupa.

Ćwiczenia metodą Pilates są często wykorzystywane w przygotowaniu motorycznym w różnych sportu.

 

Chcesz sprawdzić, czy metoda Pilates jest dla Ciebie? Odbierz dostęp do 3 bezpłatnych treningów prosto z mojego Pilates Studio Online:

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ODBIERZ BEZPŁATNIE

3 treningi pilates

.

ODBIERZ BEZPŁATNIE

3 treningi pilates

.