Jak dbać o prawidłową postawę ciała?

Czym jest prawidłowa postawa ciała?

Na prawidłową postawę ciała składa się: prosto ustawiona głowa, fizjologiczne ustawienie kręgosłupa w jego naturalnych krzywiznach, prawidłowo ustawiona miednica oraz klatka piersiowa. Dodatkowym elementem wpływającym na prawidłowe ustawienie ciała jest ukształtowanie stóp oraz nóg.

Złożenie wszystkich segmentów ciała wpływa na naszą postawę. Bardzo istotne jest nasze codzienne funkcjonowanie – pozycja w jakiej śpimy i pracujemy, jaki rodzaj aktywności fizycznej wykonujemy, jakie mamy nawyki ruchowe.

Prawidłowa postawa ciała wpływa na to, jak funkcjonuje nasze ciało. Korzystamy z niego bez przerwy, nie korzystając z instrukcji obsługi.

Trening prozdrowotny wspierający kształtowanie prawidłowej postawy ciała będzie treningiem, który kształtuje siłę, wytrzymałość, gibkość, mobilność, stabilność, koordynację, jakość ruchu.

Trening metodą Pilates jest właśnie formą, która wspiera rozwój tych cech motorycznych.

Z czego powinien składać się trening, którego CELEM jest zadbanie o prawidłowa postawę ciała?

  • Z kształtowania prawidłowego wzorca oddechowego, czyli nauki korzystania z przepony i kształtowania oddechu dolnożebrowego
  • Z ćwiczeń stabilizacyjnych, mobilizacyjnych, równoważnych
  • Z ćwiczeń, których zakres ruchu jest naturalny dla ruchomości danego stawu
  • Z ćwiczeń, które wzmocnią osłabione mięśnie i rozluźnią napięte pasma mięśniowe

Pilatesowy power house, czyli prawidłowo wzmocnione i ustawione centrum ciała (zwane CORE) daje siłę i wytrzymałość. A to klucz do kształtowania prawidłowej postawy.

Trening angażujący CORE to fundament prawidłowej postawy.

Funkcją core jest oddychanie, transfer siły i szeroko pojęta stabilizacja, której celem jest zapobieganie urazom kręgosłupa oraz innym schorzeniom układu ruchu.

Silne, stabilne w ruchu centrum ciała, które daje nam kontrole i panowanie nad dynamiką i precyzją ruchu, to REZULTAT efektywnego i bezpiecznego treningu.

Przepona jest mięśniem oddechowym, który stabilizuje postawę. Bez wchodzenia w szczegóły anatomiczne – przepona to główny element stabilizacji centralnej, a prawidłowy wzorzec oddechu jest niezbędny w efektywnej aktywacji mięśni głębokich.

Dysfunkcje systemu stabilizacyjnego mogą być przyczyną bólu kręgosłupa lędźwiowego, przeciążeń, kontuzji, a także wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet.

Jeśli chcesz ćwiczyć zdrowo kontroluj swoją ciało w czasie treningu. Dbaj o precyzję oraz jakość ruchu.

Jeśli czujesz, że potrzebujesz zadbać o prawidłową postawę ciała i chcesz zacząć świadomie trenować, postawić pierwsze kroki treningowe, wrócić do formy, zacznij od formy aktywności, która zapewni Ci silne podstawy. Świadomość potrzeb ciała będzie kluczem do zachowania zdrowia i siły na długie lata.

Dbając o systematyczny, zdrowy ruch,dajesz sobie radość i zdrowie. Prowadząc siedzący tryb pracy ciało znacznie traci na jakości. Inwestycja czasu i energii w systematyczny, jakościowy trening jest inwestycją w szczęśliwe i pełne zdrowia życie.

 

Chcesz naprawdę zadbać o swoje ciało, wzmocnienie mięśni, redukcję stresu? Dołącz do Pilates Studio Online. Kliknij >>>TUTAJ<<<

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ODBIERZ BEZPŁATNIE

3 treningi pilates

.

ODBIERZ BEZPŁATNIE

3 treningi pilates

.