Jak Pilates poprawił jakość mojego życia oraz jak może poprawić Wasze?

Czy wiedzieliście, że metoda Pilates ma już 100 lat? Została stworzona przez Joe Pilatesa w Nowym Jorku, a wypracowywał ją, trenując z tancerzami nowojorskiego baletu i z aktorami. W swojej innowacyjnej metodzie zadbał o połączenie ruchu z oddechem i stworzył trening idealnie integrujący ciało i umysł. Twórca metody Pilates (początkowo nazwanej Contrology) miał wtedy powiedzieć „Teraz już wiem – cały kraj, cały świat powinien wykonywać moje ćwiczenia. Wtedy ludzie będą szczęśliwsi. To jest metoda nowego milenium.”

Coś o tym wiem. Już jako nastolatka zmagałam się z wadami postawy i bólem pleców. Przeszkadzało mi to w rozwoju w różnych dyscyplinach sportowych i w mojej miłości – tańcu. Uczestniczyłam w wyjazdach uczących zdrowego ruchu, prowadzonych przez fizjoterapeutów. W ten sposób po raz pierwszy trafiłam na ćwiczenia metodą Pilates. Coś, co miało być metodą na moje wady postawy, stało się sposobem na życie. Podczas studiów w Hiszpanii, zaczęłam uczyć się tajników tej praktyki w profesjonalnym Pilates Studio i jeszcze bardziej doceniłam płynące z niej korzyści.

Pilates jest stałym elementem mojej aktywności fizycznej. Dzięki niemu mam pełną sprawność w ciele. Nie odczuwam w nim napięcia nawet po wielu godzinach spędzonych przed biurkiem. Mam siłę, aby bezpiecznie uprawiać inne formy ruchu. Korzyści wynikające z praktyki Pilates potwierdzają liczne badania. Specjalnie dla Was przygotowałam listę benefitów, które niesie ze sobą zaprzyjaźnienie się z tą aktywnością. Sprawdźcie co daje praktykowanie Pilates:

Angażuje Ciało i Umysł

Pilates jest treningiem o umiarkowanej intensywności, który angażuje całe ciało. I co jest dla mnie osobiście bardzo ważne, jest to forma ruchu Body&Mind, której celem jest integracja właśnie ciała i umysłu. Punktem styku tych 2-óch elementów jest oddech.

Uczy prawidłowego oddychania

Jedną z kluczowych zasad metody Pilates jest oddech dolnożebrowy, czyli angażujący przeponę. Taki oddech jest dla nas najkorzystniejszy i właśnie w ten sposób powinniśmy starać się oddychać na co dzień. Dodatkowo metoda Pilates uczy brania oddechu przez nos. Ten rodzaj oddechu wycisza układ nerwowy z trybu „walcz i uciekaj” i pozwala się zrelaksować podczas treningu. Praktykując Pilates nabywamy umiejętność jak oddechem aktywować i rozluźniać mięśnie.

Wpływa na nasz wygląd i prawidłową postawę

Trening Pilates wzmacnia ciało, uelastycznia i wydłuża kręgosłup, wysmukla mięśnie, poprawia elastyczności tkanek, a więc łączy korzyści prozdrowotne z poprawą naszego wyglądu. Jest techniką, której celem jest wzmocnienie mięśni głębokich, a co za tym idzie, uczy prawidłowej postawy. Ma to też ogromny wpływ na naszą świadomość ciała.

Uczy uważności w ciele

Pilates skupia się na detalach, kontroli oraz płynności i precyzji ruchu. Tym samym wspiera kształtowanie uważności w ciele, buduje jego świadomość. Ćwicząc Pilates uczymy się obsługi swojego ciała. Każde z ćwiczeń ma za zadanie przygotować nas do kolejnego. W ten sposób możemy zaobserwować, gdzie pojawiają się ograniczenia w ciele oraz zauważyć zmiany podczas systematycznego ćwiczenia.

Wzmacnia to co osłabione, odpręża to co napięte

Metoda Pilates charakteryzuje się logiką. W oparciu o zasady biomechaniki i zasady działania taśm anatomicznych w ruchu tworzy bezpieczny efektywny program wzmacniający osłabione partie i jednocześnie odprężający te, które tego potrzebują.

Jest idealnym uzupełnieniem innych dyscyplin sportu

Stabilność i precyzja w ruchach przyda Wam się przy uprawianiu innych dyscyplin sportu takich jak surfing, kitesurfing czy sporty zimowe. Pilates jest też świetnym przygotowaniem motorycznym dla osób, które uprawiają sporty, w których ważna jest zwinność i równowaga. W sportach biegowych, wytrzymałościowych sprawdza się jako uzupełnienie treningowe do długotrwałego wysiłku.

Jest idealny dla osób pracującym w siedzącym trybie

Wzmacnia mięśnie kształtujące naszą postawę, przy utrzymaniu naturalnych krzywizn kręgosłupa. Mięśnie głębokie odpowiadają za utrzymanie równowagi i prostej, zdrowej sylwetki. W związku z tym regularny trening Pilates kompensuję napięcia wynikające z pracy przy biurku.

Jest bezpieczną formą ruchu

Metoda Pilates szanuję ograniczenia, jakie są w ciele, co pozwala modyfikować ćwiczenia w zależności od potrzeb. Uelastycznia kręgosłup przy dbałości o zakresy ruchowe i mobilność poszczególnych stawów. To znaczy, że ruch jest bezpieczny dla naszych stawów i nie wychodzi poza granice ich ruchomości. Jest formą ruchu przystępną dla każdego. Doceniają go osoby wracające do formy jak i te zaczynające przygodę z aktywnością fizyczną. Przekonani?

Zaplanuj czas dla siebie i sprawdź 3 BEZPŁATNE TRENINGI PILATES, które dla Ciebie przygotowałam.
Rozluźnij napięcia, wzmocnij ciało, zredukuj stres – dołączam na matę.

 

ODBIERZ BEZPŁATNIE

3 treningi pilates

.

ODBIERZ BEZPŁATNIE

3 treningi pilates

.