Oddech. Czym jest zdrowy oddech i po co o niego dbać?

Wzorzec oddechowy, czyli sposób pobierania i wydychania powietrza, cały czas stymuluje nasz mózg. Nadmierna ilość oddechów, niepełny wydech czy nieefektywny oddech wpływa na poziom odczuwanego napięcia w ciele i pobudzenia mózgu.

 

Nawyk zdrowego oddychania, ułatwia funkcjonowanie. Automatyzacja dobrych praktyk, bo przecież nie myślimy o oddychaniu 24h, a cały czas to robimy, jest kluczem do prawidłowej stymulacji układu nerwowego.

 

Jaki jest prawidłowy oddech?

Prawidłowy oddech to oddech nosem, który angażuje przeponę i jest oddechem 360st.

 

Po co kształtować zdrowe nawyki oddechowe?

Oddech stymuluje układu nerwowego. Niesprzyjające nawyki oddechowe będą prowadziły do zaburzeń w organizmie i nadmiernie pobudzały układ nerwowy. Oddech powinien być spokojny i relaksować nasz mózg. Uspokajać i przełączać AUN na działanie cz. parasympatycznej. Taki efekt przynosi oddech dolnożebrowy, czyli prawdziwy oddech przeponowy.

 

Czym jest oddech dolożebrowy 360* ?

Jest to oddech przeponowy podczas którego powietrze płynie aż po tylne żebra – klatka piersiowa i brzuch poszerza się we wszystkich kierunkach. Oddychamy cały czas przez nos, trzymając zamknięte usta.

 

Co się dzieję w ciele?

Na WYDECHU: obniżają się żebra w kierunku kolcy biodrowych, a przepona unosi się do góry. Na WDECHU: obniża się przepona, a dolne żebra otwierają się do boków, do przodu i do tyłu, czyli we wszystkie strony świata. W ten sposób zwiększa się objętość klatki piersiowej. Czujemy delikatną aktywację mięśni brzucha.

 

Prawidłowy oddech pomaga w:

  • zrelaksowaniu mięśni i uniknięcie niepotrzebnych napięć, które zaburzają prawidłowy ruch,
  • optymalnej pracy mózgu,
  • uzyskaniu stabilizacji w czasie wykonywania ćwiczeń, która pomaga w zabezpieczeniu kręgosłupa w czasie wykonywania treningu.

 

Dlaczego oddech dolnożebrowy 360* jest oddechem praktykowanym w Pilatesie?

  • Jedną z założeń metody jest integracja ciała i umysłu. Oddech jest łącznikiem między ciałem a mózgiem.
  • Oddech wpływa na stabilizację. Mięśnie brzucha, przepona, tylna ściana jamy brzusznej w tym kręgosłup oraz MDM (mięśnie dna miednicy) tworzą cylinder, w którym ciśnienia muszą być zrównoważone. Wypychanie brzucha podczas wdechu zmienia rozkład ciśnień, co zaburza stabilizację.
  • Oddychanie do brzucha może generować zwiększony nacisk na dno miednicy i przodopochylenie miednicy. Prawidłowe ustawienie miednicy warunkuje naszą postawę ciała, a to właśnie nad jej ustawieniem pracujemy w czasie treningu.
  • Świadomy oddech zwiększa koncentrację na pracy danej partii ciała.
  • Poprawny oddech optymalizuje stabilizację i ruchomość całego ciała.

 

Chcesz sprawdzić, czy metoda Pilates jest dla Ciebie? Odbierz dostęp do 3 bezpłatnych treningów prosto z mojego Pilates Studio Online:

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ODBIERZ BEZPŁATNIE

3 treningi pilates

.

ODBIERZ BEZPŁATNIE

3 treningi pilates

.