Czym jest pilates i jak ćwiczyć?

Pilates to forma ćwiczeń, która pomaga m.in. wzmocnić mięśnie, zwiększyć elastyczność i poprawić postawę, ale wymaga odrobiny cierpliwości i nauki, aby osiągnąć najlepsze efekty. To rozwiązanie i aktywność fizyczna, która może być wykonywana przez każdego, niezależnie od jego poziomu zaawansowania. W tym artykule przybliżę Ci, czym jest pilates, jak zacząć ćwiczyć w domu oraz podzielę się z Tobą przykładowym treningiem pilates dla początkujących.

Pilates, co to jest? 

Pilates to system ćwiczeń, który swoje początki ma w XX wieku, kiedy to został stworzony przez Josepha Pilatesa. Ćwiczenia te mają na celu wzmocnienie mięśni, poprawę równowagi i elastyczności ciała. Pilates skupia się na pracy z mięśniami głębokimi, co poprawia postawę, zmniejsza ryzyko kontuzji i przyczynia się do poprawy ogólnego samopoczucia. Pilates łączy w sobie gimnastykę, jogę  i ćwiczenia izometeryczne. O tym, czym się różni pilates od jogi przeczytasz TUTAJ -> KLIK. To, co wyróżnia tę aktywność to koncentracja na precyzji naszego ruchu oraz nad tym, co czuje nasze ciało w czasie ich wykonywania. Dlatego warto praktykować pilates, wzmacniać swoje ciało, siłę, koordynację oraz gibkość.

 

Pilates dla początkujących – co warto wiedzieć?

Jeśli jesteś początkującym i chcesz rozpocząć swoją przygodę z pilatesem, warto zastanowić się, jak rozpocząć swoje ćwiczenia. W tym artykule skupie się na rozwiązaniu dla osób preferujących ćwiczenia w domu. Aby ćwiczyć pilates w domu wystarczy kawałek podłogi, mata i dobry nastrój. Ćwiczenia pilates w domu pozwalają na większą elastyczność w planowaniu treningów, ponieważ możesz ćwiczyć wtedy, kiedy Ci to pasuje, a także masz większą swobodę w doborze ćwiczeń. Wymaga to jednak pewnej dyscypliny i motywacji. Warto pamiętać, że regularne ćwiczenia pilates mogą przynieść wiele korzyści, w tym poprawę kondycji fizycznej, redukcję bólu kręgosłupa oraz zmniejszenie stresu i napięcia mięśniowego. Zresztą sam Joseph Pilates mawiał:

„Po 10 sesjach poczujesz różnicę, po 20 ją zobaczysz, a po 30 będziesz mieć całkiem nowe ciało”

No właśnie, ale co i jak ćwiczyć?

 

Jak zacząć ćwiczyć pilates w domu?

Poniżej zebrałam dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą Ci rozpocząć przygodę z pilatesem:

  1. Znajdź odpowiednie miejsca i sprzęt – zanim rozpoczniesz ćwiczenia pilates, upewnij się, że masz do tego odpowiednie miejsce, czyli takie, który zapewni Ci odpowiednią ilość miejsca do wykonywania ćwiczeń bez ograniczeń.
  2. Przygotuj sprzęt i przestrzeń – to, co potrzebujesz to wygodny i nieograniczający Twoich ruchów strój, ćwiczymy na bosaka, więc obuwie nie będzie Ci potrzebne. Zanim przejdziemy do konkretnych ćwiczeń, warto przewietrzyć pokój, a jeśli lubisz świece to zachęcam do odpalenia jednej z nich i stworzenia nastroju do praktyki pilatesu.
  3. Wybierz ćwiczenia – ponieważ to dopiero Twoje początki z pilatesem zacznij od prostych ćwiczeń. W sieci znajdziesz mnóstwo materiałów wideo, które pokazują jak ćwiczyć pilates w domu znajdziesz je również na moim kanale na YouTube oraz w następnym akapicie tego wpisu.
  4. Bądź konsekwentna – pilates podobnie jak inne aktywności fizyczne, aby przynosić widoczne efekty, wymaga regularności. Dlatego zaufaj mi i nawet jeśli nie bardzo masz ochotę na trening, spróbuj poćwiczyć, chociaż 15 minut – zrób rozgrzewkę i zobacz czy masz ochotę na więcej.
  5. Pracuj w zgodzie ze sobą i w swoim tempie – wiem, że apetyt rośnie w miarę jedzenia, a najchętniej od razu zdobywalibyśmy szczyty możliwości w danej dziedzinie. Tak to jednak nie działa, oczywiście nie mogę Ci zabronić wyboru treningów pilates o najwyższym poziomie zaawansowania, jednak jako terapeutka ruchowa widziałam wiele kontuzji wynikających z ambitnych planów treningowych.

Przykładowe treningi pilates dla początkujących

Podsumowując, pilates to forma ćwiczeń i rozwiązanie, które może być wykonywane w domu bez specjalistycznego sprzętu. Poniżej przygotowałam dla Ciebie przykładowy trening dla początkujących. Który podobnie jak każdy treningi w Pilates Studio Online prowadzę zgodnie z metodyką treningu prozdrowotnego. Tworząc programy dbam o to, aby umożliwiały praktykę również w sytuacji, kiedy masz ograniczony czas. Każdy zestaw ćwiczeń składa się z rozgrzewki, części głównej i części wyciszającej. Dlatego, jeśli jeszcze nie wiesz, czy to dla Ciebie lub nie masz chęci na pełny trening wystarczy, że zrobisz pierwsze 10-15 minut, aby zrealizować zalecaną dawkę aktywności fizycznej na dany dzień. Nie pozostaje mi nic innego jak zaprosić Cię na wspólny trening -> KLIK.

Wskakuj na matę i poczuj magię Pilates Studio Online.

ODBIERZ BEZPŁATNIE

3 treningi pilates

.

ODBIERZ BEZPŁATNIE

3 treningi pilates

.